Artists in Scandinavia

2003

new artists

will be added when informations arrives

Circus Agora

Primiere March 16th. In Hamar

1. Ricardo - Outbreaker

2. Malthe Knapp - Mono Cycle - Read more ?

4. Monni Family  (MG TEAM) - Roller skates

5. Robert Beruzek - Ladder balance.

6. Jan Ketil - Horses.

7. Ljuba Gorbatsjova - Hoola hoop.

8. Robert Beruzek - Juggler.

9. Jan Ketil - Slack wire.

10. Quaiser - Elephant and Camel.

11. Bebeiwe Matalia and Kostili Dmjtri - Doubble Trapeze.

12. Jury and Leon - Clowns and Reprise.

13. Daniel - Rola Rola.

 

Circus Arena

Primiere March 22th. Bellahoej - Copenhagen

 

1. Ingo Steibner - sealions.

2. Susanne Berdino - Horses.

3. Bon Bon and Tiina - Reprice clowns - Read more ?

4. The Kossowiik - Horse riding  - Read more ?

5. Sonny Frankello -  African Elephants

6 Karl Ramwell - Juggler

7. Stephan Curaudeau - Bicycle

8 Flying Ciubano - Flying trapeze

9.  Los Sittos - Clowns.

10. Catana troupe - Sprimg board

 

Circus Arli

Primiere April 4th in Flong.

1. Betina Arli - Dogs

2. Søren Arli.

3. Alexando - Ladder balance

4. Mr. Mystik - Magic.

5. Oksana - Contorist.

6. Martin Arli - Musical act.

7. Blues brothers - Parterre acrobats.

8. Duo Lorenz - Adagio

9. Alexander Arli - Juggler.

10. Martino and co. - Clown

11 Saschas - Bicycle.

Circus Arnardo

Primiere March 22th in Arendahl

1. DAVIS VASSALLO - Clown

2 . José Mitchell Clown Trio - Spain.

3. Faltyny - Jugglers and Acrobats

4. Paolina Folco - Wire.

5. Jirginias - Vertical sail

6. Mr. Dalmatine - Dogs and Horse.

7. Zinduka - Aferican acrobats.

8. La DAn and Ji Maoling - Contorists.

9. Gartner - Elephants.

Circus Baldoni

Primiere April 25th in Dragor.

1. Rene Marvin - Fakir, ventriloquist

2. Ploppi - Clown

3 Tatjana Saiko - Handstand and Trapeze

4 Sergejs and Zenia casscadeur, Strabat

5. ? - Skipping rope.

 

Circus Benneweis

Primiere April 3th. In Hillerod.

 

1.  Fumagalli - Clown - read more

2Alessandro og Isabella Troici - Diablo

3. Duo Uronov-Dzen - Trapeze

4. Glen Nicolodi - Handstand.

5. Menestrelli-Jaziovski - Dogs.

6. Novikovs - Rech.

7. Steven Pedersens - Sea lions and penquins.

8. Tyrana & Ronald Spindler - Elephants.

9. Tyrana & Ronald Spindler - Camels.



Circus BonBon

 

Trio Kobolov - Clowns - Russia

Diorio - Death Globe - Brazil

Nadia Koplin - Liberty horses and Dromedarys. - Germany

Tamara  -  Trapeze - France

Orlando - Rola Rola - Italy.

Enea Weber - Plate juggler - Italy

Oprescu - Springboard - Romania

Lars Larna - Ringmaster



Brazil Jack

Duo Jeras - Dogs

Christina - Trapeze

Leo and Cristiano

Anatoli and Julia - Fakir

Leo - Juggler

Gabi Donnert - Liberty horses and School.

Duo Grigorescu - Musical Clowns

Lazer Troupe - Perch

Augustin - Acrobats

Circus Dannebrog

Circus Finlandia

Primiere April 6th in Karis-kajaa at 16:00

BLUFFO  - Reprice
  
HOT DOGS - Dogs
 
KENNY QUINN - Gentleman thief

 
DAVE BLUNDELL - BMX bicycle
 
Miroslaw Maternik - Camels 

KINAI TROUPE - Bungy Jump
 
 SEA LIROBIN VALENCIA - Living canon ball
 
CLARRISON’S ONS - Sea Lions

 
BODY BEAT CREW - Breakdance
 
DI LELLOS -Musical clowns

 

1 Kenny Quinn - Gentleman thief - Read more ?

Circus Hellas

Circus Krone (Denmark).

Circus Mascot

Primiere April 3th

Circus Maximum

Primiere March 28th. in Älvsered

 

1. Rossyanns - Clowns

2. Jessica Bengtsson - Horses

3. Shane Smart - Elephants

4. Meno van dyke - Juggler

5. Trio Mich - Trampoline

6. Anna and Otno - Kautchuk

7. Shane Smart - Camels

8. Flying Wulber - Flying trapeze.

9. Old Regnas - Different animals.

10. Sea world - Acrobats.

 

Circus Merano

Primiere March 7th. In Frederiksstad

1 Nathalia Kuznetsova - Trapeze

 2 Don Christian  -reprise clown

 3 Madame Marinas dogshow - Dogs

 4 Igor - Clown

 5 Markevich Family - Bicycle

6. Alan Sulc - Juggler

7. Folco Althoff - Horses

8. Arata Family - Rollerskates

9. Pablo and Vicky Garcia - Air acrobatic

10. 5 Volados - Rech.

11. Anastasija - HAndstand and Kautsjuk

12 Adriana Folco Althoff  - Elephant

                                Circus Olympia

Primiere  April 12 in Oskarstrom

1. Henrika Bengtsson - Dogs

2. Bengt Bengtsson - Horses and Camels

3. Duo Gamma - Ladder balance

4. Liina Aunola - Vertical sail.

5. Johnny and Teddy - Clowns

6. Anatoly Vanteev - Rola rola.

7. Mirek Zlotowicz - Balance

8. Magarita Remi - Trapeze

9. Trio Tsytko - Antipode.

and a 9 man circus band.

Circus Scott

Circus Skratt

Trio Kobolov - Clowns - Russia

Nadia Koplin - Liberty horses and Dromedarys. - Germany

Tamara - Hoola Hoop and Trapeze - France

Orlando - Rola Rola - Italy.

Johanna - Wire

Enea Weber - Plate juggler - Italy

Oprescu - Springboard - Romania

Tivoli garden.

Season April 11 - September 21

Jolly Roger and André - Trickbicycle - (19/4-9/6) Read more

Circus Wictoria

Circus Zorba

 

Front